logo

Málokdo ocení kreativitu ukopnutého palce

Je ráno. Spěcháte do práce. Už už se zabouchávají vchodové dveře, vy uděláte jeden letmý pohyb směrem k nim a následně jen s hrůzným uvědoměním si v očích hlesnete: “Já jsem takovej dement!” Klíče zůstaly v zámku. Bohužel pro vás na druhé straně. Na druhé straně než se právě nachází vámi zmiňovaný “dement”…

Povědomé? Mělo by. Někdy jsou dny podobných situací plné, jindy méně. Jednou ale ten vlak “demence” rozjedete a pak už se z nás automaticky stávají dementi, když si zapomeneme doma diář, telefon v lednici, nebo dojít na poštu dřív, než se dopis vrátí odesílateli. Dostatečně dlouho opakované tvrzení se pro nás po nějaké době stává pravdou. Skoro až komfortní zónou. A z jednoho slovíčka se stane mantra nezdaru. Jenže narozdíl od těch hinduistických, touhle cestou svého vysvobození nedosáhnete…spíš naopak.

Všimla jsem si, že každý má to svoje slovo, které využívá jako svou mantru nezdaru. Já jsem třeba divná. Před pár týdny jsem se tím srdnatě hájila před kolegy, protože piju “moc” kafe a neumím moc komunikovat s lidmi. Kamarádka si mi v týdnu pro změnu stěžovala, že je blbá, protože jí spadly klíče do výtahové šachty. Další si nadávala, protože vyzvedla děti o 5 minut později, než si ráno stanovila. Zapomenuté klíče, zlomená násada od koštěte, zaběhnout míň, než si naplánujete, protože ta kyčel prostě bolí a můžete si za to sami, zapomenout na schůzku…Stává se.

Asi to prostě máme v povaze. Ale ne to, že bychom byli dementi, ale spíš si nechceme připustit, že máme právo občas zapomínat, být nedochvilní, nešikovní, neobratní, nebo prostě čas od času nebýt celkově ve formě. Přijde mi, že zapomínáme, že život vzniká a je tam, kde se do pevného řádu dostane byť jen drobná chybička. Málokdo proto ocení kreativitu dobře nakopnutého palce.

A mně přijde, že si tím nevědomě a podvědomě děláme víc škody než užitku.

Takže až si příště zabouchnete klíče doma, nebo se vám je podaří hodit do výtahové šachty: zhluboka se nadechněte, spolkněte všechny ty krávy, dementy a idioty, usmějte se a začněte cestou do práce vymýšlet, jak touhle svou příhodou pobavíte kolegy. Sdílená nešikovnost vám prospěje mnohem víc, než si u vchodových dveří hned zrána kazit den…

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.