logo

8 věcí, co mě naučila Carrie Fisher

Piš! Nikdy nevíš, kdy se ti to bude hodit

I kdyby to byly sebevětší pitomosti, je minimálně zdraví prospěšný psát si deník. Ne každý má tu obdivuhodnou vlastnost, že se vyzná ve svých pocitech, dokáže je hned formulovat a žít s nimi, aniž by mu z toho hráblo. Kdysi jsem četla nějakou studii, že pro lidi z úzkostmi, introverty a jinak životem „zahlcené“ tvory je psaní deníků jedním z nejlepších způsobů, jak si srovnat myšlenky a někdy i kousek po kousku život. Proto někdo vymyslel nejlepší formu psychohygieny (hned po alkoholu a sauně) – deníky.

Se smyslem pro humor dojdeš nejdál

Nebo aspoň o kousek dál než do Hollywoodu. Nikdo nemá rád bručouny a lidi, co neocení dobře mířený humor. Klidně černý. Klidně ten nejčernější, co by mohl sám o sobě sbírat bavlnu. Je mnohem lepší, když si vás lidi pamatují jako sarkastické ale vtipné monstrum, než jako stále nasranou osinu v prdeli…

Chtěj, aby tě lidi měli rádi

Ale vybírej si ty, kteří to budou. Upřímně? Každý člověk se cítí dobře, když ho má někdo rád, když ho někdo obdivuje, nebo mu i sem tam zalichotí. I kdyby to bylo za sebevětší pitomost. Jednou jsme společenští a povrchní tvorové, tak by bylo fajn odhodit masku upejpání a dopřát si trochu dobrého pocitu z toho, že vám někdo zaleze do zadku tak akorát, jak potřebujete. Nesmíte na tom ale lpět, to je cesta do pekel.

Nepochybuj o tom, že je normální o sobě pochybovat

A nedělají to jen lidi s úzkostmi, depresemi nebo nízkým sebevědomím. I ti největší frajeři někdy propadají panice, že nic neumí. A tak to má být. Mnohem horší je, když někde na cestě životem nabydete dojem, že jste největší supermani na světě, i když o něčem nevíte ani zbla, a začnete tím vysírat všechny okolo. Na to není nikdo zvědavej. A vám to taky moc neprospěje.

Dálka je někdy prospěšná, nejen pro vytrvalost

Existuje takový známý klišé o tom, že všechno vyléčí a odhalí čas. Na tom je hodně pravdy, ale čas šetřící opatření je i dálka. Klidně pořádná. A koneckonců i ta časová. Když žijete teď a tady a plujete jen v přítomnosti, nemáte šanci mít od čehokoliv odstup. Stejní lidi, stejné situace, stejný běh věcí…stejný, stejný, stejný. Brzo zapadnete do rutiny krysího závodu, spokojíte se postupně s míň a míň a co z toho? Jen z dálky času a vzdálenosti doceníte cokoliv, co jste kdysi ocenit nemohli nebo nechtěli.

Jsi nemocná? V pořádku, klidně o tom mluv

Jestli uměla Carrie Fisher něco moc dobře (kromě hraní ve Star Wars), byla to její otevřenost ohledně onemocnění bipolární poruchou. Vzpomínala na to v knížkách, otevřeně o tom mluvila v rozhovorech a dodávala odvahu všem dalším z nás, které sejmula podobná nebo příbuzná mentální dysfunkce. Mluvila o tom, tak jak by to i podle mě mělo fungovat. Normálně. Psychika je součást člověka, která se čas od času zlomí stejně jako třeba noha. A přežít byť jen jednu depresivní epizodku je stejně obdivuhodné jako dopajdat o berlích přes půlku města a nevyplivnout u toho plíce.

Buď svá a opovaž se hrát role v představeních někoho jiného

Tuhle část mi trvalo pochopit hodně dlouho, ale myslím, že už jsem zvládla i to. Sama jsem si prošla x rolí v x životech jiných lidí. Hodná dcera a vnučka, poslušná školačka, vzorová žákyně, chápající kamarádka, „ano-udelám-pro-tebe-všechno“ přítelkyně, kajakářka, divadelní kritička a tak dále. Z větší části to bylo plnění očekávání jiných, zatímco jsem kličkovala mezi tím, co chci já a co oni. No. Asi toho bylo dost a není nic lepšího, než zůstat svá, byť divná, netradiční, moc hlasitá, moc divoká, moc [doplň si sám], než se nemoct podívat sama na sebe do zrcadla.

I nejotravnější „nerf-herder“ v galaxii, může být nakonec docela prima chlap

Tuhle část mě sice naučila spíš princezna Leia, ale no tak, stejně to pro všechny je a bude vždycky jedna a ta samá osoba. Chlapi, páni a kluci jsou roztodivní tvorové a stejně jako to nemáme my lehký s nimi, ani oni to nemají úplně medový s námi. Zas na druhou stranu ale pozor! Ne každej je takovej kádr jako Han Solo. Ale to díky předchozím bodům stejně zavčas poznáte…

Carrie Fisher výše uvedený tipy a protipy sepsala nebo naťukla ve své poslední knížce The Princess Diarist, která vyšla v listopadu 2017 #maytheForcebewithyou

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.