logo

Co mě bavilo číst v roce 2016

Rok 2016 byl pro mě docela náročný rok, ale přesto jsem si vždycky našla chvilku na čtení. Můj Goodreads mi v číslech prozradil, že jsem přečetla 22 knížek, dohromady měly přes 5000 stránek a průměrný počet jejich stránek se pohyboval kolem 250. A byť jsem si dala cíl, že přečtu 52 knížek, což se už jenom proto, že nemám bohužel čas jenom číst, úplně nezadařilo, byl to prima knižní rok.

Poprvé v životě jsem byla na Světě knihy, nechala tam velmi nestoudnou částku za severskou literaturu a komiksy a myslím, že příští rok to nedopadne jinak. Juch! Vyhnula jsem se taky úspěšně většině bestsellerům (ty budu číst až příští rok, než se z nich stanou filmy), takže co mě bavilo nejvíc a co bych vám doporučila číst?

Svévole, Lena Andersson

Tahle knížka mě rozebrala na součástky a skládala jsem se z book-hangover několik týdnů potom. Sever, no. Respektive sever a vztahy rozebrané až na morek kostí. Doporučuju, pokud jste se někdy ocitli v nevyrovnaném vztahu a stále doufali a doufali a stejně to nikam nevedlo. Tahle knížka vás z podobných blbin rychle vyléčí.

Dubnová čarodějka, Majgull Axelsson

Tahle knížka je moje srdcovka a moc se těším, až bude zase léto a přečtu si jí s chutí znovu. V srpnu jsem ji (500 stránek) přelouskala za 2 dny a strašně mě mrzelo, že ji musím odložit. I jsem kvůli ní vynechala výlet na kolech! Až tak moc dobrá je. Míchá prvky magického realismu s rodinným dramatem, je poetická až na půdu a neskutečně krásná.

Prometheus (comics), různí

S blížící se premiérou Alien: Covenant bude téměř povinnost tenhle komiks znát. Shrnuje totiž celého Promethea a propojuje ho s původním příběhem Vetřelců, který započal Ridley Scott. Pokud nový film nebude podle tohohle naprosto skvěle vygradovaného komiksu, budu hodně mrzutá.

Sítě, Petra Dvořáková

Jedna z dalších knížek roku 2016, o které si myslím, že se mi nedostala do rukou náhodou. Mám pár nepříliš dobrých zkušeností s manipulátory a příběhy, které sepsala Petra Dvořáková (částečně i na bázi vlastní zkušenosti) mi hodně otevřely oči a pomohly si říct, že takhle ne. Doporučuju dávkovat s panákem v ruce, místy to je vážně síla.

Sochař, Scott McCloud

Scott McCloud dobu kreslil a psal, jak se má kreslit a psát komiks. Pak se pustil do svého vlastního a uhodil hřebíček na sochařskou hlavičku. Od kresby přes příběh je to čirá krása v tlusté pevné vazbě, ale doteď si na toho dychtivého sochaře, co zaprodal svou duši Smrti, vzpomenu, kdykoliv nějakou sochu vidím. A tak to má být.

Year of Yes, Shonda Rhimes

Další srdcová záležitost roku 2016 a každého dalšího roku, kdy po ní znovu a ráda sáhnu. Shonda je autorkou scénářů k Grey’s Anatomy, How To Get Away With Murder nebo Scandal. Světu, který stvořila pro americkou stanici ABC, se přezdívá Shondaland a právem je považována za jednu z největších autorek televizní branže. Krom toho je to taky velmi moudrá a brutálně introvertní žena, která si prošla nejedním peklem a přešla nejednu životní překážku. Právě o tom, a jak se z toho nepoložit, píše v Year of Yes. Až vám někdy dojdou síly, doporučuju sáhnout právě po tomhle titulu.

 

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.