logo

Hygge sem, hygge tam

Možná už jste na to taky narazili, možná ne, možná vám je to úplně jedno. Tak jako tak se seznamte s buzzwordem roku 2017 pro Českou republiku. Všude jinde už „hygge“ vlna totiž proběhla…

Hyg…co?

Hygge je dánský výraz pro momentální pohodovou atmosféru, čas strávený s rodinou, přáteli či čímkoliv a kýmkoliv jinak pro nás důležitým v útulném prostředí, a to v klidu a pohodě. To je celé. Proč to ale najednou všechny zajímá? Protože Dánové 3x vyhráli v anketě o nejšťastnější národ světa. Ano, ti Dánové v Česku známí tím, že pijou jako…no…Dáni. A svět by to chtěl najednou umět taky. (Myslím tu spokojenost, ne chlastat.)

Když se podíváte na video výše (vede na stránku visitdenmark.com) Dánové vám v něm na dotaz, jestli je to a to dost hygge, řeknou vesměs na všechno ano. Co tahle kavárna? Hygge. Kafe taky? Hygge! A co to kolo? Hygge, hygge!

Mileniálové u nás by to nazvali „spoko“, instagramerky mezitím vytahují fotky hrnků s čajem, knížkou, k tomu tlusté ponožky, teplou deku a ideálně lehce existenciální status a Radka Třeštíková určitě přemýšlí, jak to nenápadně procpat do jednoho ze svých zážitků z bytu s TÍM Balkónem. Je to in, je to cool a chvilku to bude prodávat. To je hygge v ČR v kostce.

#hygge by Instagram

Ať ale nejsem za úplnou hejtru

Chápu to. Všechno se k nám dostává se zpožděním a nemusí to být jen překlady knížek a lifestylové mantry (ale třeba trolla prezidenta a jeho mluvčího jsme měli ještě dřív než Amerika…). Chápu to. I chápu to, že je až povznášejícím způsobem jednoduchý vzít si knížku, konkrétně Hygge: Tajemství spokojeného života nebo The Little Book of Hygge: The Danish Way to Live Well , ten návod na spokojenost si pod dekou a s hrnkem čaje v ruce přečíst (vidíte, už tím provozujete hygge!), a pak se se sílou zvyku vrhnout zpátky do shonu, nervů a psychostavů českého životního stylu. Ale zároveň můžete říct, že jste o hygge aspoň četli. Chápu to.

Všichni jsme tak trochu reklamou uhánění tupci, tak je dobré si to zopakovat: jedna knížka vám spokojený život nezaručí. A nezmění se nic, ani když jich na jedno téma přečtete třeba 30. Ne. A tenhle hlavně marketingově vyhoněný blud už prostě nechápu.

Sto knížek už ale rozdíl udělá. Ale jenom pokud si na čtení uděláte každý den aspoň na 20 minut čas, s čajem nebo bez. S dekou, nebo bez ní. Nebo se půjdete projít, pustíte si hudbu, zajdete si zatancovat, cokoliv. Někdy stačí i jen to, že se nebudete obklopovat idioty a budete trávit čas s lidmi, které máte rádi a oni mají rádi vás. Nebo se stačí sebrat a jet do Dánska a nasosat tam to jejich „hygge“ napřímo: z kaváren, z lidí, z mejdanů, z muzeí a tak. A pak třeba zjistíte, že tomu nemusíte říkat hygge, že je to jen prachobyčejná spokojenost a osobní vyrovnanost na všech frontách. Jen to nezní tak cool.

Je to ostatně pořád jen jedna a ta samá omletá strategie jako s Konec prokrastinace, Myšlení rychlé a pomalé nebo Zázračný úklid. Tehdy taky všichni bojovali proti prokrastinaci, mysleli rychle nebo pomalu a zázračně uklidili svůj byt. Většinou ale jen hubou nebo na svých blozích. Málokdo na základě těch knížek nějak překopal svou denní rutinu nebo nastavení myšlenek.

Pokud sami sebe nedokopete každé ráno nebo každý den po zbytek života do návyků, které ukončí vaše zlozvyky a jiné vady na kráse spokojeného života, dopadnete jako 90% všech lidí, co si přečtou a dočtou libovolnou self-help knížku. Budete žít pořád stejně. Hygge, nehygge.

Takže si vyndejte ty hygge návody z košíků, překopejte si trochu život dle své vlastní spokojenosti a pak se jděte projít ven a dejte si za odměnu v téhle zimě třeba svařák. To my Češi (a nejen my) umíme ostatně i bez knížek.

Malý humor na konec

Pokud ale chcete být opravdu trendy, myslím celosvětově, začněte se pídit po významu slovíčka „lagom„. Hygge bylo totiž slovem roku 2016. Minimálně aspoň pro Velkou Británii a jak píše britská Elle, z Dánska se pozornost na ideální životní podmínky přesunou aspoň na rok 2017 do Švédska. Proč? Lagom je narozdíl od hygge dlouhodobé nastavení života do „tak akorát“ stavu. Hygge je vlastně jen zastavení času v jednom fajn momentu. A udržitelný rozvoj je očividně velká věc i v tomhle odvětví.

P.S.: A byť jsem tenhle polohejt kvůli tomu vůbec nepsala, vzpomněla jsem si, že mi od května 2016 leží u ledu blog orientovaný na Švédsko. Shodou okolností se jmenuje Lagom. O víkendu ho zase vyhrabu na světlo světa, takže pokud chcete, čtěte.

 

3 thoughts on “Hygge sem, hygge tam”

  1. Na tohle slovo (nebo spíš celou knížku) jsem narazila nedávno v knihkupectví a říkala jsem si (jako správný skeptik), co to zase sakra je – a už konečně vím! Každopádně v Dánsku jsem navštívila celkem dost měst a i ta menší, řekněme průmyslovější, která tedy hygge rozhodně nejsou :D naprosto chápu tvůj sled myšlenek

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.