logo

11 dokumentů, které chcete vidět, pokud žijete v dnešní propojené době

Slenderman, Aaron Swartz, Edward Snowden, ale také online šikana, fenomén YouTuberů, vznik internetu a proč je takový problém, aby se holky zapojily aktivně do programování a informačních technologií. To je jen namátkový výběr dokumentů, které byste podle mého názoru měli chtít vidět, pokud vás jen trochu zajímá, kudy a kam se současný propojený svět valí.

Beware the Slenderman

Pokud se jen trochu zajímáte o memy, případně hrajete hry, asi vám neunikla postava tzv. Slendermana. Tenhle dokument se věnuje případu dvou dvanáctiletých holek z USA, které v roce 2014 téměř k smrti ubodaly svou spolužačku, jen proto, že se bály, že je Slenderman potrestá, pokud tak neučiní. Nedůslednost rodičů, dětská naivita nebo velký vliv internetu? I to se ve filmu řeší jako možné motivy, proč se něco podobného může vůbec stát.

Lo and Behold, Reveries of The Connected World

Všechno to v 60. letech začalo ARPANETem a kratičkou zprávou z jednoho bodu do druhého. Voilá a vznikl internet. Samozřejmě ne tak, jak ho známe teď, ale bylo k němu velkou měrou nakročeno. Werner Herzog spolu s průkopníky internetu, Vincentem Cerfem, Elonem Muskem a dalšími technologickými velikány, zkoumá nejen minulost a součanost internetu, ale i budoucnost propojeného světa a jaký to má a bude mít dopad na moderní společnost.

Nintendo Quest

Přiznám se, že o Nintendu toho moc nevím. Možná tedy až na Sonica (který vyšel na Segu, ale nevadí…) a fakt, že se z Nintenda stal kult, který dosud přetrvává a s velkou nadějí nás asi všechny přežije. Ale dokument o něm jsem vynechat prostě nemohla už jen z principu.

CodeGirl

Tomuhle rozumím ale o hodně víc. Holky a IT, holky a kódování, holky a cokoliv technického. Byly doby, v 50., 60. i 70. letech, kdy bylo víc programátorek než programátorů. Pak se něco změnilo, technika je teď záhadně doménou chlapů a holky po celém světě dělají všechno možné, aby se dostaly zpátky tam, kam patří. (A věřte mi že dle vlastních průzumů v rámci školy vím, že minimálně v české, lokálně velmi šovinistické společnosti, to jde SAKRA BLBĚ.) Tenhle dokument řeší něco podobného, jen v USA. A pokud by vás na tohle téma zajímalo něco víc, doporučuju film nominovaný momentálně na Oscara Hidden Figures.

Audrie & Daisy

Online šikana. Téma staré jak internet sám, přesto se o něm až tolik nemluví, jak by někdy bylo potřeba. Ale ruku na srdce, ze základní školy si taky nepamatuju zrovna vstřícný přístup učitelek na téma „paní učitelko, on mě o přestávkách mlátí“, ale hlavně, ať se v tom nikdo moc nerejpe. V dokumentu Audrie & Daisy jde především o rovinu znásilnění a „až“ následné online šikany znásilněných dívek, které bez podpory a pod velkým tlakem, světe, div se, později spáchají sebevraždu. Taky vás napadlo „What the fuck is wrong with teenagers nowadays?“.

Snervous Tyler Oakley

A zůstanu-li u té poslední otázky, můžu se směle přesunout na pole YouTuberů a hvězdiček z onlinu. Tyler Oakley je taková klučičí verze Ellen DeGeneres na poli amerických YouTuberů (ostatně by u ní na kanále měl mít snad i vlastní pořad…). Takže pokud vás ještě baví tenhle fenomén, mrkněte, jak to vypadá za velkou louží.

Side by Side

Tohle je taková srdcovka, protože mám moc ráda Keanu Reevese. A Matrix. A filmy obecně. Ale tady to pro mě táhne hlavně ten Keanu. Provází totiž dokumentem o tom, jak tradiční film střídá a nahání ten moderní, digitální, plný CGI, efektů a dalších věcí. Vyjadřuje se k tomu Cameron, Boyle, Ambrosi a další velká jména současného filmového nebe.

TPB AFK: The Pirate Bay Away From Keyboard

Něco mi říká, že tím, že vás prostřednictvím tohohle článku odkazuju na zdroje, kde se můžete zdarma podívat na streamované filmy, nedělám úplně dobře. Ale pořád nejsem ve sféře aktivního šíření části nebo celého filmu (no, možná rozumíte tomu, jak to myslím). To je totiž první, co mě napadne, když se řekne The Pirate Bay, torrenty a peer-to-peer sdílení obsahu. A tenhle dokument je přesně o tom, respektive o třech klucích, kteří ve Švédsku The Pirate Bay založili.

Citizenfour

Co by to bylo za seznam dokumentů z oblasti IT a internetu bez všemi nenáviděného Edwarda Snowdena. Kredit za odhalení ECHELONu určitě má, ale pozdější mediální humbuk a azyl v Rusku u mě osobně taky způsobil lehké cukání nervů. Ale budiž. Citizenfour je velmi slušně natočený dokument o všem, co byste měli o Snowdenovi ústy Snowdena vědět.

Transcendent Man

Raye Kurzweil možná znáte, možná taky ne. Je to pán, který věří minimálně v to, že jednou bude umělá inteligence absolutně soběstačná, tzv. uvědomělá. Krom jiného je to velký zastánce hnutí transhumanismu, věří ve využití nanotechnologií, spojení člověka a stroje (kyborg) a je nadšený futurista, co to umí nemálo nadšeně vepsat i do svých knížek. (Moc doporučuju!) Osobně si ho najal Larry Page z Googlu, aby pracoval na nových projektech, které zahrnují strojové učení a zprocesování jazyka. Ve kraji zdejších je to prostě vizionář, co svému oboru velmi dobře rozumí.

The Internet’s Own Boy

Ne vždycky to s vizionáři moderního světa dopadne dobře. Aaron Swartz je vlastně už legenda. Byl to odborník na informační technologie, zastánce volného přístupu k informacím a pokud používáte RSS a Reddit, vězte, že za tím stál taky on. Bohužel se ale dostal do křížku se zákonem (porušení autorských práv) a snad v důsledku depresí spáchal sebevraždu. Jestli něco z tohohle seznamu musíte určitě vidět, je to příběh právě tohohle kluka z internetu.

P.S. Podotýkám, že některé z uvedených dokumentů jsem ještě neviděla, ale mám je v hledáčku už delší dobu, proto je celkem bez bázně doporučuju. Některé z nich byly nominované na Oscara, jiné prošly výběrem festivalu Sundance, jiné se staly už téměř kánonem pro oblast online, IT a technologií obecně. Nemůžete sáhnout vedle, fakt.

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.