logo

Výlety po Sillicon Valley: Křemík jsi a v křemík se obrátíš

Koncem června jsme se s mámou na tři týdny sebraly a obě poprvé v životě jely do USA, za bráchou. Ten ve Státech už skoro 2,5 roku studuje počítačovou grafiku a vždycky na pár měsíců v létě jede stážovat do Kalifornie kousek od San Francisca, takže naše cesta mířila právě tam. Jak se nám dařilo na celním, jste si už mohli přečíst, teď jsem sepsala, co v Sillicon Valley vidět, pokud vás zajímají zážitky kolem křemíku…

Palo Alto

Ne, Marka jsme nepotkaly, ale spoustu jeho klonů rozhodně. V Palo Alto se totiž pohybují vlastně jen dva typy lidí – mladý muž v tričku a džínech a mladý muž v košili zastrčené v kalhotech. Oba typy mají dost pravděpodobně i iPhony a tak ze 70% jsou to imigranti z Asie či východní a střední Evropy. #justsaying. Zatímco ti posledně zmiňovaní jsou většinou úředníci úspěšně zaběhnutí v krysím závodě, pánové v opraném tričku jsou, dle místních, ti bohatší, většinou programátoři a jiní, do obrazovek zažraní vědátoři. Stejně jako Mark Zuckerberg, i tihle hoši prý nemají čas každé ráno ztrácet čas přemýšlením co na sebe, proto volí nejjednodušší možnou formu. Z hlediska mého nezávislého pozorování je to ale fuk, vzhledem k jejich věkovému průměru kolem 30 se na ně kouká dobře na všechny…

A teď vážně. Palo Alto má opravdu krásné centrum města, na kterém je vidět, že si žije z trochu jiných peněz než jiná městečka v okolí. Taky tu potkáte až nechutně moc lidí s jogamatkami či se salátem v ruce. Kalifornie je ostatně pověstná tím, že se tu o sebe lidi možná až trochu přehnaně starají. Práce, salát, posilovna, salát, běh, salát, spát, nechat si zdát o salátu…. Palo Alto je v tomhle vzorovým příkladem. Pokud tam někdy budete a podlehnete salátové atmosféře, moc doporučuju bar Pluto’s. Krom toho, že se po zdejším jídle odvalíte jako kulička, spousta geeků určitě uvítá menu s odkazy na Star Trek, Star Wars, Vetřelce i třeba Stopařova průvodce po galaxii. Můžete si dát i pangalaktický megacloumák a tohle všechno si užít ve hvězdné výzdobě.

Výzdoba v Pluto’s. Najdete tam všechno důležité ze sci-fi a pop kultury…

Pokud si chcete užít lehce bizární zážitek z Palo Alto, nevynechejte záchody na místním nádraží. Narozdíl od jiných míst jsou placené (jsou součástí místní kavárny…), ale výměnou za $1 dostanete na progresivní místo v křemíkovém nebi nečekaný artefakt: kus dřevěné plaňky se zajištěným ocelovým lankem, na kterém se houpe pidi klíček právě od toalet.

Stanford University

Stanford je pojem a to nejen díky vězeňskému experimentu Phillipa Zimbarda. Všechny nejlepší mozky planety tu buď studovaly, pracovaly, nebo se nějakým jiným způsobem ochomýtaly kolem. Stanford paradoxně nepatří mezi osm nejlepších univerzit Ameriky, tedy do tzv. Ivy League, přesto stojí na 5. místě v žebříčku nejlepších národních univerzit USA a v počítačové vědě je pro stejný region hned na druhém místě za MIT.

Asi si řeknete, že chodit na exkurzi po škole, je trochu blbost, ale ne v případě Stanfordu. Možná ani v případě jiných amerických univerzit (my jsme byly ještě omrknout San Jose State University), protože naše pojetí univerzit, byť jsou o několik stovek let starší, je někde úplně jinde. Kampus Stanfordu je enormní – na jednom fleku má 16 000 studentů a 37 sportovních týmů. Je plně zařízený od stadionu a atletického oválu přes Starbucks až po třípatrové knihkupectví a školní obchod v jednom. S vědomím, že kráčíte tam, kde se několikrát psala historie, to byl zážitek k nezaplacení.

Stanford má i svůj vlastní kostel přímo na kampusu postavený během tzv. americké renesance

Univerzitní obchod má ve Stanfordu tři patra. A najdete tam všechno, co potřebujete k přežití studia!

Gates Computer Science Department

Ano, tady je Billovo. Než mi to docvaklo, trvalo to, protože pod jménem William Gates si toho moc nepředstavím. Trklo mě to až v momentě, kdy jsem stála na plácku poblíž, zálibně se dívala na dvě oddělené budovy, kdy na jedné stálo „Hewlett“ a na druhé „Packard“. Ve 30° v stínu nejsem rozhodně jedna z nejbystřejších. Fakt, že všechny budovy na campusu Stanfordu se jmenují podle někoho slavného a v běžném hovoru se o nich i tak mluví, což v případě Computer Science zahrnuje lidi zhruba věku mých rodičů, mi tak došlo trochu se zpožděním.

Ano, tady je opravdu Billovo! Vybavení sem dodává třeba IBM, Intel, Microsoft a další…

Gates Computer Science Department je do jisté míry alfa a omega celého Sillicon Valley. Zde se už od 60. let totiž líhnou jedny z největších mozků výpočetní techniky a technologických gigantů, které najdete v okolí. Jen namátkou mezi tzv. alumni najdete Larryho Page (zakladatel Googlu), Reeda Hastingse (zakladatel Netflixu), Jaweda Karina (spoluzakladatel YouTube) nebo třeba člověka, co vymyslel Microsoft Word, Charlese Simonyiho. Učíval zde (nebo ještě učí?) Vint Cerf (otec Internetu) a další legendy světa počítačů.

V současnosti je to taky jedno z pracovišť, kde se z hlediska algoritmů a čistě matematického přístupu řeší třeba moje oblíbená analýza sociálních sítí. Do budovy se normálně dostanete a i bez toho, abyste se tvářili, že tam patříte, se můžete podívat na výstavu historie počítačů a na projekty, na kterých se tu pracuje.

Zrovna nástěnky Computer Graphics jsou dost zajímavé – řeší se tu počítačová grafika, 3D modelace atd.

Facebook

Je to k nevíře, že zrovna já jsem sídlo tohohle giganta mezi sociálními sítěmi vynechala, ale je to tak. Upřímně, pokud v centrále Facebooku někoho neznáte, nebo tam nejste na školní exkurzi, dostanete se maximálně k prvnímu „lajku“ a víc vás nikam nepustí. (Což ostatně nedávno zjistil i Pavel Cyprich…)

Mountain View

Mountain View bylo z našich průzkumných cest po Sillicon Valley asi nejživější místo. Nemluvím ale o dopoledni, protože v tom čase je mrtvo úplně všude snad kromě kanceláří. Pokud si budete chtít vyhodit z kopýtka, a to i během týdne, Castro street v Mountain View je přesně místo pro vás. My jsme nejdřív zakotvili na pořádnou řeckou snídani s výborným tureckým kafem v Olympus Caffe & Bakery. Ukázalo se to jako strategická záležitost, protože jsme se do Googlu, který je zhruba 2 míle daleko od centra, vydaly pěšky…

Na zhruba 600 metrech najdete jakoukoliv kuchyni, na kterou máte chuť. Třeba asijské vyloženě na sto způsobů.

K těm místním hospodám: Osobně doporučuju Bierhaus (nemá otevřeno v pondělí!), kde čepují různé druhy piv a jako jedna z mála hospod vás nechají si pivo vzít i ven na zahrádku. Odpočinout si od práce sem chodí půlka Googlu a je tu vždycky dost veselo. Další podnik (na happy hour!) a na ještě veselejší hodiny o víkendech, kdy se tu tancuje, je St. Stephen’s Green. My se tam zasekli hned dvakrát a vždycky jsme si s sebou vezli super opičku, která se do rána probudila do slušný kocoviny…

Googleplex

Komplex centrály Googlu se rozkládá na rozloze 290 000 m2. Což je určitě velká spousta fotbalových hřišť, ale kdo by to počítal. Pro pohyb po celém areálu vám stačí vědět, že kdekoliv ve městě můžete narazit na tzv. Google Bikes, což je běžný, ekologický, velmi pestrobarevný a jednoduše zahoditelný způsob dopravy pro všechny zaměstnance Googlu po areálu, a i když se to oficiálně nesmí, využívají jich i turisté. Pokud na kolo nikde nenarazíte, což je dost nepravěpodobné, protože se díky nočním radovánkám místních válí vážně všude, do areálu se dostanete asi půlhodinovou procházkou od hlavního nádraží pěšky. Můžete ale využít i bezplatných shuttelů, které vás vezmou kamkoliv po městě, tedy i do Googlu.

Označení čehokoliv v areálu Googlu nečekejte. Lepší použít Google Maps. Když tu chytnete wi-fi…

V Googlu není kromě pár soch Androidů a steampunkového tyranosaura s emoji vlastně nic moc k vidění. Tedy pokud neznáte někoho, kdo pracuje uvnitř. Jen tak je totiž možné se dostat do kanceláří a prohlédnout si firmu zevnitř. Nebuďte proto naivní, že vám jakkoliv pomůže najít místní Visitors Center a tam se dožadovat čehokoliv – právě toto centrum je určené pro zaměstnance, aby si zde vyzvedli kartičky a pokyny pro svou návštěvu. Been there, done that, didn’t succeed. Pokud jste ale nadšenci do „merche“ od Googlu, jděte se podívat aspoň do jeho oficiálního obchodu. A hned vedle něj najdete už dříve zmiňované sochy androidů…

KitKat, Marshmallow, Gingerbread a další operační systémy Android. Pro uživatele zhmotněné peklo, pro děti super zábava.

Computer History Museum

Svatý grál všech počítačových nadšenců se jmenuje Computer History Museum (taky nemá v pondělí otevřeno!) a věřte mi, že o tenhle zážitek nechcete přijít. Stálá expozice nabízí letem počítačovým světem vše od mašin na děrné štítky přes ENIAC, řidící počítače mise Apollo 11 až po nejmodernější počítačovou grafiku, kterou využívají světoznámá studia jako například ILM.

Některé výstavky se v čase mění, my měly štěstí na tu věnovanou první programátorce Adě Lovelace a nezdolnému vynálezci Charlesovi Babbageovi, a hned vedle byla expozice autonomních aut a navádění pomocí GPS. Muzeum se dá zvládnout všehovšudy za 2 hodiny, ale čím víc času si vyhradíte, tím lepší, už jen proto, že místní geek shop vám zabere (a zcela oprávněně) další hodinu. Kafe si v místní kavárničce dejte, je bio, fairtrade a určitě i raw, ale rozhodně si do něj nedávejte mlíko… #nope #vyzkoušenozavás

V Mountain View najdete i Microsoft, Samsung, WhatsApp, LinkedIn, Coursera nebo i NASA Research Center, ale ne všude má veřejnost přístup. Doporučuju si nejdřív zjistit, jak to kde funguje, ať nejste překvapení. Na druhou stranu ale i zdravotní procházka po areálech leckdy bohatě stačí a ještě chytnete barvu od kalifornského sluníčka.

Cestování po Sillicon Valley

(a pod pojmem Sillicon Valley mám na mysli všechno mezi San Franciscem a San Jose)

Modrá čára = místa, kde jsme se byli podívat

Byť se to nezdá, nebo aspoň mně to celkem dobu nedocházelo, v Americe je všechno na naše české „co-by-doflus“ poměry dost naddimenzovaný. Chození pěšky tam absolutně nedává smysl, pokud se necouráte jen po centru města, což je v mnoha případech jen jedna dlouhá ulice plná obchodů, restaurací a hospod. I tak jste jako pěší podezřelí a občas se vám může stát, že vám někdo zastaví a zeptá se, jestli jste se náhodou neztratili. Jak jsem ale už psala, po městech se dá využít bezplatného převozu místními shuttely, nejjednodušší je ale samozřejmě doprava autem, Uberem, Lyftem (místní Liftago) apod.

Pokud ale máte rádi vlaky a baví vás pozorovat, jak se lidi chovají v přirozeném prostředí hromadné dopravy, využijte určitě Caltrain. Tahle linka jezdí na trase San Francisco <-> Gilroy a projíždí všemi zásadními stanicemi, tj. San Francisco, Menlo Park, Palo Alto, Mountain View, San Jose a dál. Dost často se vám v něm může stát, že zároveň pojedete s fanoušky San Francisco Giants, takže uvidíte v akci i místní policejní sbory. A pozor! Na rozdíl od jiných dopravních prostředků si v Caltrain vlacích můžete zcela bez obav dát i pivo!

Příště: Roadtrip Los Angeles – Las Vegas a Yosemite s přestávkami v místech, kde už ani lišky nedávají dobrou noc.

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.