logo

10 datageeků, které sledovat, pokud vás zajímají data

Předem říkám, že následující seznam rozhodně není kompletní soupis všech lidí, kteří se zabývají datovou analytikou, respektive tzv. data science. Je to ale docela reprezentativní vzorek, co všechno se dá na tomhle poli dělat. Těch lidí jsou jinak tisíce (v seznamu třeba nenajdete statistika Natea Silvera, protože předpokládám, že ho znáte…), ale tahle desítka mě provází dataživotem už nějakou dobu a myslím, že by si zasloužili i vaši pozornost.

Jure Leskovec

Jure je génius ze Slovinska a princ na datovým koni mezinárodní social network analysis scény. #datacrush, no. Momentálně je vrchním vědátorem Pinterestu a zároveň učí na Stanfordu. Zabývá se hlavně analýzou sociálních sítí (SNA), strojovým učením a prací s velkými daty, v poslední době pak se svými studenty řeší fenomén hoaxů a trollů.

Twitter – web SNAPu

 

Data Science Renee

Renee je důkaz toho, že když se jednou rozhodnete jít cestou datové vědy, dá se dosáhnout nemalých cílů. Už několik let si píše blog Becoming Data Scientist, kde kromě popisu jejího postupu v kariéře od SQL specialisty k datové vědkyni pravidelně přidává užitečné tipy, odkud, co a jak se učit o datech.

Twitter – web Becoming Data Scientist 

 

John Swain

John řeší datovou architekturu pro Microsoft. Krom toho je to velký nadšenec do analýzy sociálních sítí a například tahle studie o podporovatelích Trumpa a Clintonové na Twitteru je hodně zajímavá. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud potřebujete jakkoliv pomoct (a může se do toho zapojit Right Relevance), John je ta správná osoba, za kterou se vydat.

Twitter

 

Lillian Person

Též známá jako Big Data Gal je autorkou Data Science for Dummies. Vede kurzy datové analytiky a radí firmám ohledně algoritmů, strojového učení, datové architektury apod. Zároveň dělá mentoring lidem, kteří by se chtěli víc zajímat o data, ale neví kudy a jak. A ano, její poradenská firma Data Mania má opravdu v logu jednorožce…

Twitter – web Data Mania

 

Amanda Shendruk

 Amanda je nadšenec do dat ale hlavně je cenami ověnčená designérka datových vizualizací. Pokud se nepletu, stále pracuje pro The Guardian a Maclean’s Magazine. Pokud si někdy nevíte rady, jak se postavit k vizualizacím dat a jak jim rozumět, sledujte její práci.

Twitterweb Amandy

 

 

Giorgia Lupi

Giorgia je jednou půlkou vizualizačního dua Dear Data. Z obyčejných korespondenčních lístků spolu se Stefanie Posavec vytvořily projekt, který ukazuje krásy vizualizace vlastně téměř čehokoliv a teď ho najdete i v MoMA. Giorgia je informační designérka, občas mluví na TEDx a žije v Brooklynu.

Twitterweb Giorgie

 

Julia Silge

 Julia je další důkaz toho, že se holky dat a programování vážně nebojí. Nedávno dokončila psaní knížky Text mining for R, jinak má vystudovanou astronomii a fyziku. Na jejím Twitteru najdete proud podkladů, článků a návodů, jak pracovat s textem v Rku.

Twitterweb Julie

 

 

Sean J. Taylor

Pokud by vám v tomhle seznamu chyběl někdo, kdo pracuje v některém z velkých sociálních médii, Sean je tu, aby to napravil. Pracuje totiž přímo ve výzkumu Facebooku jako computational social scientist. Dost se zabývá predikcemi a strojovým učením, ale jeho výzkum sahá až k virálnímu marketingu a budování vlivu na sociálních sítích.

Twitterweb Seana

 

Mara Averick

Mara je jednou z těch lidí, kteří umí všechno, co se kolem datové analýzy děje přeložit do „lidštiny“. Vždycky odněkud vyloví tzv. cheat sheety k různým programovacím jazykům, aplikacím, stejně tak u ní najdete spoustu tutoriálů a opravdu zajímavých vizualizací. Navíc je to nadšenec do statistik z NBA a dalších sportů.

Twitter

 

Hadley Wickham

 

Hadley je velké zvíře v oblasti R Studia. Nejen že v něm zastává funkci Chief Scientist, ale je autorem jednoho z nejoblibenějších balíčků pro Rko ggplot2, které se používá pro kresbu grafů, a mnoha dalších. Krom toho je profesorem statistiky, takže sledovat ho opravdu moc doporučuju.

Twitterweb Hadleyho

Jak jsem psala už na začátku, lidí, kteří se zabývají čímkoliv kolem dat je bezpočet a logicky si do svých kruhů přilákáte, nebo jste přilákáni těmi, kteří nejvíc sedí vašemu oboru. Máte nějaké své vlastní oblíbence? Dejte vědět!

profilové fotky všech jsou poctivě nakradené z jejich Twitter profilů

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.