logo

Možná to nevyjde, možná taky jo

Už vás někdy napadlo udělat něco vážně dost šílenýho, co se vám pravděpodobně vyplní tak na 30% a ještě nejdřív za rok? Mě jo. Právě na tom dělám.

Před pár měsíci jsem se odstěhovala z Prahy zpátky do Hradce a byť prvních pár týdnů bylo vážně zvláštních a trochu na hraně duševní pohody, bylo to rozhodně jedno z těch lepších rozhodnutí, co jsem kdy udělala. V klídku se mi povedlo dokončit všechny předměty, které jsem potřebovala pro ukončení studia před státnicemi, a postupně plodím jeden řádek za druhým a skládám z nich svou diplomku. Termíny se blíží a pokud to všechno půjde dobře, někdy na pomezí ledna a února by ze mě měl být magistr filozofie. Juch!

Uff. Jenže co pak dál? Po všech více i méně turbulentních pracovních prostředích vím, že potřebuju zase nový vzduch do plachet. Respektive chytit vítr, celý to otočit a dostat solidní závan, který mě s velkou pravděpodobností, pokud všechno půjde tak, jak má, zažene až za velkou louži. Konkrétně do státu New York, na iSchool Bradav Syracuse University.

Cože?!

Yup. Spolu s místním profesorem, bandou kamarádů a s rodiči v zádech, kteří mi všichni drží pěsti a ještě stále si narozdíl ode mě myslí, že mám aspoň stopový množství rozumu, makám na tom si příští rok během podzimu začít hrát na PhD studenta na jedné z nejprofláklejších amerických fakult informačních věd a knihovnictví. Což znamená samozřejmě strašnej nátřask, vysoký požadavky a dle mých odhadů tak 30% šanci, že mě vezmou a budou si mě tam chtít i nechat.

Mimochodem, tenhle nápad vznikl úplně náhodou, když jsme se po výletu ze San Francisca na začátku léta s bráchou váleli s pivem v ruce v jeho obýváku a zatímco jsem si, tak jak to umím, podkopávala svý studijní i pracovní sebevědomí, bratr mě hecoval, ať se schválně podívám, jestli by mě nějaká škola ve Státech nezaujala. Pro vysvětlení: brácha před 3 lety napsal na ČVUT poměrně revoluční bakalářku s využitím VR a Oculus Rift a odlovili si ho poté na Purdue University ve státě Indiana. S přestávkami na stáže v Kalifornii tam straší doteď a je v tomhle mnohem zběhlejší než já.

S Googlem jsme po chvíli našli právě iSchool, která je takovou americkou verzí StuNoMe a mezi výzkumnými pracovníky fakulty i profesora, který shodou okolností řeší sociální sítě, viralitu obsahu, Rko a datovou analýzu a shání PhD studenty. Brácha mě varoval, že pokud profesora hned prvním e-mailem něčím fakt nezaujmu, neozve se mi pravděpodobně už nikdy. Proto si asi dokážete představit moje překvapení, když mi v mailu od něj pinkla zpráva, že si se mnou rád dá Skype, abychom se pobavili, jestli si budeme rozumět ohledně výzkumných záměrů. Slovo dalo slovo, no a od té doby mám 4 hodiny autem od New Yorku v profesorském sboru poměrně nadšeného fanouška, co se týče mých švihnutých plánů studovat u nich za velkou louží, který mi navíc nezapomene připomenout, ať tu přihlášku určitě pošlu.

Co zatím dělám?

Zatím se mi daří relativně úspěšně procházet celým procesem, který teď obnáší hlavně dávání dohromady všech podkladů, které po mně škola chce – doporučení od lidí, co se mnou pracovali nebo mě učili, životopis, akademické záznamy, zkoušky z angličtiny (TOEFL) a všeobecných předpokladů (GRE) a můj zatím asi „nejoblíbenější“ motivační dopis aka personal statement.

Jestli jste si mysleli, že psaní motivačních dopisů do zaměstnání je těžký a nutný zlo, zkuste si psát v angličtině na 1 500 slov testament o tom, že jste díky svýmu dosavadnímu životu a schopnostem způsobilí studovat 6 000 kilometrů od rodného města v oboru, který sice nade vše milujete, ale dělat v něm výzkum není až taková legrace. Přestala jsem to počítat už u patnácté verze, ale tuším, že se pomalu a jistě šplhám tak na 50. přepsání celého dokumentu a už jen moc doufám, že se blíží konec.

Nekradu, ale asi brzo začnu

Tématem samo pro sebe je financování studia. Nekradu a ani si peníze netisknu. Což mi vzhledem k  informacím, které se ke mně postupně o ceně studia v USA dostávají, přijde jako velká škoda a pokud mě přijmou, bude na místě zvážit perspektivní dráhu bankovního lupiče. Jen pro vaši představu, jeden rok PhD studia na Syracuse University stojí cca 52 000 dolarů. Nemusíte ani zapínat převodník jednotek, je to něco lehce přes 1 milion českých korun. Za jeden rok. Ne, nedělám si srandu. Takže si všichni važte svých zdánlivě zadarmo (nájmy a koleje nejsou zadarmo, výdaje studenta taky ne) škol, vážně nevíme, jaký máme štěstí, že se nemusíme zadlužovat, abychom v ČR utrpěli VŠ vzdělání.

Pokud ale všechno půjde dobře, ani já bych se nemusela zadlužit. Škola totiž nabízí pro studenty PhD stipendium, což opět klade na uchazeče mnohem větší nároky, než bývá běžnou praxí. Dneska jsem vedla relativně zábavnou bitvu ohledně tzv. financial documents, které škola, potažmo ambasáda potřebuje, aby mi mohli případně odklepnout F-1 víza. Nejdřív mě poměrně slušně vyděsila aplikace přihlášek, kde stálo, že každý zahraniční student by měl doložit, že je schopný pokrýt náklady na první rok svého studia, tj. ten zmiňovaný milion. Zatímco jsem přemýšlela, jak se dá nejrychleji prodat ledvina či jiný párový orgán, přišel mi záhy další e-mail, že to není nutné, že komise fakulty dá zavčas vědět, komu a v jaké šíři přiklepne stipendium. Tfuj tfuj, držte i nadále pěsti mé ledvině, pořád to holka jedna nemá úplně jistý.

V příští etapě mě čeká „vyoutsourcovat“ doporučení. Kandidáty mám, jeden ještě z hlubokých dob gymplových už poctivě sepisuje, co si o mně myslí a já se jen děsím, co to bude. Zůstaňte na příjmu, tohle bude asi ještě dost zajímavá jízda.

A kdyby vás zajímalo, kam se to předběžně chystám, mrkněte se na video. Dobrý, ne? :)

P.S.: Možná tenhle můj plán vyjde, možná ne. Zkušenost to bude obojím směrem a byla bych blbá to se vší podporou nezkusit. Tenhle blogpost je prvním z mnoha, co budou na tohle téma následovat. Doufám, že se tohle psaní bude hodit někomu, kdo se ocitne v podobné situaci jako já. Protože bojovat s byrokratickými mlýny studia PhD v Americe, není rozhodně procházka růžovým sadem, a začínám si myslet, že celá tahle přípravná fáze, je jen elegantně zabalený IQ test jako v Saw, kterým musím projít.

Published by

Leni

Data-driven & social media researcher girl going places🚀 🤓 Geek, nerdy & tech news about social media, digital marketing, books & movies, and R programming. 💻 📚 Czech globe-trotter in love with Sweden. 🌍

One thought on “Možná to nevyjde, možná taky jo”

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.