logo

R #2: R Studio a jak se v něm vyznat

Tak tohle je R Studio a všechno to budete muset znát:

Hlavně klid.

To byl vážně jen fór.

S největší pravěpodobností nebudete R Studio NIKDY používat v jeho plné šíři a ani to po sobě hned zkraje nechtějte. Osobně s ním pracuju téměř 5 let a jsou končiny, do kterých jsem nezavítala, a myslím, že ani nikdy nezavítám. Už jen proto, že pro různé projekty potřebuju různé funkce, moje pracovní „flow“ nenaplňuje celou škálu toho, co Rko nabízí a neznám snad nikoho, kdo by to neměl jinak. Ano, je fajn vědět, co všechno v R Studiu dělat můžete, ale stejně na to přijdete, až to budete doopravdy potřebovat.

A co je tedy co?

Editor

Jak už název napovídá, v téhle části píšete, tvoříte, přepisujete a jiným způsobem pracujete s kódem či přímo skripty. Taky se zde  ukazují data, pokud si je přejete a potřebujete prohlížet přímo v R Studiu.

Praxe je většinou taková (pokud nechcete jen něco rychle zjistit jedním řádkem kódu přímo v konzoli), že právě sem vpisujete řádky kódu, definujete funkce a podobně, a vzniklý kód si komentujete, odtud ukládáte apod. Pár kliky (o tom někdy příště…) ho odtud R Studio propíše dolů do konzole, tj. kód spustí, a vy dostanete výsledek. Pokud máte v kódu chybu, v rámci editoru se ukáže na příslušném řádku značka, kde je problém. Máte-li delší kód, tady v něm můžete hledat, proměnné nahrazovat, ale třeba nemusíte vůbec psát skript, ale třeba PowerPoint prezentaci apod…

Environment

Ano, zcela nepoeticky je to prostě prostředí R Studia. Sem se ukládají všechny proměnné, hodnoty, data, ale i funkce, které máte během práce nadefinované, nebo jste je sem uložili. Hned tak vidíte, jestli vše funguje tak, jak má a pokud funkce fungují. Můžete tudy taky importovat datasety a procházet historii příkazů, které jste provedli.

Konzole

Pokud jste někdy toužili být neznámým hackerem a bojíte se šťourat přímo v terminálu, tohle je jedna z nejsnazších cest do těchto vod. V této části se propisuje kód a zde taky dostáváte signály, že skript pracuje, že se něco instaluje a nebo taky, že něco nefunguje, i když jste si téměř jistí, že to fungovat má. Propisují se sem výsledky skriptů a pokud je nikam jinam neukládáte, můžete si tu cíleně prohlížet části datasetů.

Lokál

Část R Studia, kterému se určitě nějak odborně říká, ale já mu přezdívám právě takhle. Je to částečně průzkumník ve vašich adresářích, částečně se tady ukazuje všechna nápověda, spouštíte tudy nebo vypínáte instalované balíčky, nebo se tu vykreslují výsledné podoby grafů a dalších vizualizací dat, se kterými pracujete. Takže je to prostě všechno to, co se děje nebo může dít lokálně ve vašem počítači a nelítá to nikde v kyberluftě.

Trocha pomoci a podpory, co se hodí

Otevřená a akční komunita není jen kolem Rka samotného, ale i kolem R Studia. Vrchní postavou je Hadley Wickham, kterého doporučuju sledovat na Twitteru.

Pokud by vám cokoliv, kdykoliv nešlo, obracejte se na R Studio Community, což je de facto takové soukromé Stack Overflow pro všechny, kteří R Studio používají.

Oficiální web pak najdete tady a velmi doporučuju sekci zvanou Cheatsheets. Ano, i o té mi dlouho nikdo neřekl…

Tenhle článek je součástí seriálu o Rku, ve kterém se dělím o všechny kontrmelce, radosti i starosti, které mi tenhle jazyk v mé práci zatím přinesl. Co den byste měli najít jeden Rko tip či radu nebo návod, který by mi před lety ulehčil moje vlastní putování touhle programovací krajinou. A tak nějak doufám, že to ulehčí život aspoň vám…

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.