logo

Něco málo o iSchool v Syracuse

Když mi před pár měsíci přišel předběžný plán celého mého dubnového výletu do Syracuse, trochu mě polil studený pot a moje introvertní já si začalo nervózně kousat nehty. Kromě jednoho volnějšího dne, který jsem měla v plánu využít na omrknutí města a budoucího bydlení, mě od rána do večera čekaly schůzky se studenty z různých ročníků a večeře a informační sezení s profesory a zástupci PhD programu. Nakonec to bylo asi nejlepších pár dní, co jsem kdy zažila, které mě utvrdily v tom, že dělám správnej krok do budoucna, i když to nebude vždycky asi úplně jednoduchý.

Hinds Hall, kde sídlí School of Information Studies, tedy tzv. The Original iSchool, podle které se pak začalo všem dalším školám říkat „iSchools“. Univerzita Karlova a její Ústav informačních studií a knihovnictví je součástí téhle sítě jako jediná v ČR.

Měla jsem to štěstí, že StuNoMe, kde jsem dělala magistra, má velmi rodinnou atmosféru a s většinou z lidí, které jsem tam potkala, máme super vztahy překračující akademickou sféru. Na iSchool v Syracuse je to prostředí ještě o poznání semknutější – pravděpodobně i proto, že většina studentů je ze zahraničí a nadstandartní vztahy v tomhle prostředí hodně pomáhají, když na vás spadne jakýkoliv splín a stesk po domovu.

Podobných billboardů je jen na letišti hned několik a velmi rychle tak pochopíte, jak moc velká hrdost na místní univerzitu tady panuje.

Obecně se na místní PhD studenty informační vědy a technologií, kterých je včetně naší podzimní kohorty nastupující na podzim 2019 něco kolem třiceti, kouká spíš jako na mladší kolegy a dle toho se k nim přistupuje a chová. Žádný velký ramena nebo „jste na to příliš mladý, pane kolego, tak zalezte pod skříň“ tu neexistuje. Nikdo vám tu nejde po krku, všichni si vzájemně pomáhají jak ve výzkumu, tak i v každodenním fungování mimo kampus.

Báze celého programu totiž spočívá v přístupu skrze tzv. apprenticeship a nezůstáváte tak jen u jednoho vedoucího celých 5 – 6 let, co PhD děláte. Naopak ho ve druhém ročníku povinně měníte a jeho úkolem je vás poslat někomu, kdo vás naučí to, co ještě neumíte, a společnými silami s dalšími profesory, kterým pomáháte v rámci placené pozice Graduate Assistant, vás všichni dovedou k dizertaci. Navíc jste v průběhu studia součástí různých laborek a výzkumných skupin, kde si zase vzájemně pomáháte s dalšími studenty a sdílíte s nimi to, co by jim pomohlo a oni dělají to samé pro vás. Ale většinu věcí si samozřejmě musíte poctivě odmakat sami.

Víc se o tomhle všem ale rozepíšu v nějakém dalším z článků, až to začnu zažívat na vlastní kůži…

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.