logo

22 knížek, které vás vyléčí od vysedávání u internetu

Prázdniny jsou za rohem a pokud nevíte, co si s sebou vzít ke čtení na pláž, do lesa či do hor, mám pro vás pár tipů, které si potřebujete přečíst, pokud a) máte pocit, že na internetu trávíte trochu víc času, než by bylo zdravé a potřebujete dobré argumenty proč na něm moc nebýt, nebo b) vás zajímá současný stav práce algoritmů, sociálních médií a toho, jak se vyrábí misinformace a proč jim tolik lidí pořád věří.

Algoritmy, (ne)rovnoprávnost a obsah, který nevidí všichni

Protože algoritmy, které nám předhazují, na co v prohlížeči narazíme, programují lidi, mají v sobě tzv. bias. V praxi to znamená, že některé z nich nepamatují na černochy nebo lidi, které mají jiný odstín pleti než bílý, jiné zase berou v potaz signály, které jsou relevantní jen pro určitou oblast lidí na planetě Zemi, jiné přímo diskriminují. Jejich spektrum je široké (od ekonomie až po systémy typu Minority Report) stejně jako záběr těchto knížek:

Sociální sítě, FOMO a dohledatelná uživatelská data

Sociální média žerou čas, lidé si tam vybarvují své obyčejné životy pomocí filtrů na pohádkové příběhy o lásce, úspěchu a bohatství, ale realita je mnohdy jiná. Objevují se negativa jako FOMO (fear of missing out, tj. že vám něco unikne, když nebudete průběžně kontrolovat svůj News feed), společnosti na vás dolují informace, o kterých ani nevíte, že jim poskytujete, případně se některým sociálním médiím a jejich architektuře daří funkčně podrývat demokratickou společnost. V následujících knížkách najdete pár velmi pádných důvodů, proč se z internetu preventivně smazat…

O tom, jak se vyrábí fake news, propaganda a proč tomu pořád lidi věří

Všichni mluví o fake news, málokdo ale ví, co to je, odkud to přišlo a proč tomu pořád tolik lidí věří. Je to ku podivu, ale na začátku stáli lidé jako Colbert a Stewart. Mezitím jsme ale v roce 2019 a málokdo se v tomhle tématu vyzná, už jen proto, že je to zmatek nad zmatek. Pokud se do toho přimotají ještě konspirační teorie, je o to těžší se ve všem tom zpravodajském guláši vyznat. S tím by vám mohli pomoct právě tyhle knížky. Kromě ryze kulturních důvodů, proč někdo věří, že malí zelení mužíčci opravdu existují, vám skrze poslední studie vysvětlí, proč nemá smysl dezinformaci opravovat a proč je populismus takový problém…

 Cyberpunk, Matrix a sci-fi, co vás zahřeje u kybersrdíčka

Na Matrixu jsem vyrostla, viděla jsem ho asi 100x (a nekončím…) a protože jsem dítko štěstím oplývající, dělala jsem z něho a domény kyberpunku i státnice. Kyberpunk a filozofie jej oplývající je naprosto fascinující odnož sci-fi a životního stylu a jsem strašně ráda, že se k němu neustále vrací seriáloví (Altered Carbon, Love, Death & Robots) i herní (Cyberpunk 2077) tvůrci a snaží se tenhle kult držet při životě.

…a spousta dalších.

Pokud byste potřebovali další tipy na knížky, sledujte mě na Goodreads 📚

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.